Skip to main content

Kas kasutada 10 aasta jooksul 2640 tampooni ja sidet või 1 menstruaalanum?

Täna on meil võimalus valida taaskasutatavate sidemete, taaskasutatavate tampooni aplikaatorite, lekkekindlate aluspükste või menstruaalanuma vahel.

Enamik naisi on harjunud oma menstruatsioonide eest hoolt kandma tavapäraste vahenditega – sidemed ja tampoonid. Mõned valivad neist ühe, mõned kasutavad olenevalt vere kogusest mõlemaid. Viimastel aastatel on aga turule tulnud diskreetsemaid ja keskkonnasõbralikumaid alternatiive vahenditele, mida oleme kogu elu teadnud. Selle üle võib ainult rõõmustada!

Aina enam asjakohane on mõelda sellele, kuidas menstruatsioonid mõjutavad keskkonda. Üks naine viskab elu jooksul ära umbes 11 000 sidet ja /või tampooni. Korrutades selle numbri kõigi maailma naistega saame päris korraliku jäätmete koguse. Kui menstruatsioonitooted annavad jäätmeprobleemile kaalu juurde, siis peaksime arvesse võtma ka nende eluiga.

Esiteks kaasneb puuvilla hankimisega puuvilla tootmine (väga palju vett nõudev protseduur; puuvilla peetakse maailma kõige janusemaks põllusaaduseks, kuna vaid ühe tupsu kasvatamiseks kulub umbes 2,8 liitrit vett) ning suurema osa menstruatsioonitoodete puhul on kasutatud mitteorgaanilist/sünteetilist puuvilla, mis on lisaks töödeldud pestitsiidide ja putukatõrjevahenditega.

Teiseks sisaldab enamik sidemeid polüetüleen plastikut (kleepaine, mis hoiab sidet aluspükste küljes kinni), mis on keskkonnavaenulik saastaja.

Suurem osa tampoone sisaldab kemikaale nagu dioksiin, kloor ja kunstsiid. Kui menstruatsioonitooted on ära visatud, siis lebavad need prügimäel ja nendest eraldub saasteaineid õhku ning pinnavette. Me võibolla ei olegi mõelnud, et sellised ained ei peaks meie keha tundlike piirkondadega kokku puutuma… Kui Sa siiski enda tervisest sedavõrd palju ei hooli, siis võibolla on Sinu jaoks keskkonna hoidmine suurem argument ?

Raske öelda, kui oluline on Sulle menstruatsiooniga seotud prügihulga vähendamine, kuid üks on kindel – kui otsustad valida keskkonnasõbralikuma menstruatsioonitoote, ei panusta Sa prügimägede suurendamisele. Ainuüksi USA-s satub prügimäele 12 miljardit sidet ja 7 miljonit tampooni aastas.

Faktid menstruatsioonitoodete keskkonnamõju kohta

Tampoonid, sidemed ja pesukaitsmed loovad oma pakendite ning igal tootel eraldi ümber oleva pakendikesega rohkem kui 200 000 tonni prügi aastas ning see kõik sisaldab plastikut. Tegelikult on sellest lausa 90% plastik!

Keskmine kasutaja viskab oma elu jooksul ära hämmastava 125-150 kg tampoone, sidemeid ja aplikaatoreid. Plastikust jäätmed jäävad maa peale või isegi veel hullem – need visatakse ookeanidesse, jõgedesse või randadele. 2010. aastal leiti Suurbritannias randa puhastades umbes 23 hügieenisidet ja 9 tampooni aplikaatorit ühe kilomeetri pealt.

Tootmine ja jäätmed

Tampooni või sideme biolagunemisele kuluv aeg on sajandeid pikem selle kasutaja eluajast, eriti juhul, kui see on pakendatud plastikusse. Lisaks ühekordsete vahendite tootmisega seotud aspekt: kui puit tuleb muuta pehmeks, puuvilla sarnaseks kiuks, on see nii ressursi kasutamise kui ka kemikaalide pruukimise poolest intensiivne.

Inglismaal läheb tualetipottidest alla kaks miljardit menstruatsioonitoodet aastas – 75% ummistunud torudest on tekkinud just sellel põhjusel. Blokeeringute eemaldamiseks kulutatakse igal aastal 14 miljardit naela. Vatitikud, tampoonid, aplikaatorid ja pesukaitsmed moodustavad Inglismaal tualetipottidest alla minevast kaubast 7,3%

Süsiniku jalajälg on menstruatsioonitoodetel 5,3 kg CO2 ühendeid aastas. Ainuüksi selle aspekti tõttu tasub mõelda, millise maa me jätame oma lastele…

Menstruaalanum OrganiCup – rohelisem alternatiiv
Erinevalt ühekordsetest menstruatsioonitoodetest on OrganiCup taaskasutatav aastaid ning võrreldes tampoonide ja sidemetega on sellel keskkonnale minimaalne mõju. Menstruaalanuma eluea jooksul säästab üks kasutaja keskkonda materjali ja pakendi arvelt enam kui 2400 sideme või tampooni ulatuses.

Kui paneme selle konteksti, siis säästab OrganiCup keskkonda ühest veoautotäiest prügist kümne aasta jooksul iga üksiku kuutopsiku kasutaja kohta. See on ikka päris keskkonnasõbralik lahendus, võrreldes tavapäraste vahenditega, mis täna turul eksisteerivad.

Kas menstruaalanumad on ikka nii keskkonnasõbralikud, kui räägitakse?
Dr Michael Brook, silikooni ekspert McMaster ülikoolist, väidab, et menstruaalanumad on tõepoolest rohelisemad alternatiivid.
Silikoon on üsna roheline materjal. Seda valmistatakse ränikivist, mis on liiva vorm ning kui antud materjal biolaguneb, läheb see aeglaselt tagasi oma algolekusse; see on maapõue teine kõige enam esinev mineraal ning see ei ole keskkonnale ohtlik.