Skip to main content

Valu ja pinge vaagna piirkonnas

Tead ju küll neid aegu, mil oled tundide kaupa arvuti taga töötanud või lund rookinud või nõuab mõni muu pakiline tegevus Su kehalt lõivu ning õhtu lõpuks tunned pinget turjas, seljas, võibolla koguni kerget peavalu? Täpselt sama võib juhtuda vaagna piirkonnas – kui vaagnapõhjalihased on kogu aeg aktiivses olekus, st pinges, võib tekkida valu vaagna piirkonnas

Valu- ja pingetunne vaagna piirkonnas võib esineda alakõhus, naba alt kuni häbemepiirkonnani, kuid ka anuse piirkonnas või soolestikus. See ebamugav tunne võib olla ka kusagil “sees”, tupes, häbemekingul või ka puusades või tuharapiirkonnas. Valu võib esineda vahekorra ajal, tualetis käies, kõndimise ajal. Ja nagu ikka, võib valu olla tuim ja pidev, ta võib olla torkiv või esineda sööstudena, ta võib sõltuda päevarütmist või tsüklifaasist, kuid valu võib kahjuks esineda ka täitsa ilma erilise mustrita.

Vaagnavalu võivad põhjustada mitmesugused seisundid, alates tavapärasest kõhukinnisusest, seedeprobleemidest või põiepõletikust kuni tõsiste meditsiiniliste seisunditeni, nagu endometrioos, vulvodüünia või pimesoolepõletik, kuid ka lihaste-liigeste-organitega seotud seisundid mis tasakaalutusest ühel päeval just valuga märku annavad.

Naised kogevad valu vaagna piirkonnas sageli raseduse ajal, pärast sünnitust või vaagna piirkonnas teostatud operatsiooni, kuid selle põhjuseks võib ka olla seksuaalne väärkohtlemine, emakaväline rasedus või ka esmapilgul süütu ületreenimine. Põhjuseid võib olla muidugi äärmiselt palju ja sageli need põhjused kombineeruvad omavahel, nii et ei olegi võimalik täpselt öelda seda ühte ja ainukest põhjust. Hea uudis on see, et valuga saab tegeleda ja kehas olevaid pingeid vabastades valu leevendada. Selleks saab kasutada nii vaagna ja lihaste tasakaalustamist pehmekoe manuaalteraapia võtetega, kui ka harjutusi, hingamistehnikaid ja elustiili korrigeerimist.

Tutvu teraapiatega allpool ja broneeri aeg vastuvõtule. Kõiki teraapiaid saab omavahel kombineerida. Esimesel vastuvõtul otsustame ühiselt edasiste tegevuste üle.

Vali ühekordne külastus või 3- või 5-korra pakett. Paketi eest tasutakse täismahus esimesel vastuvõtul sularahas või ülekandega. Edasised vastuvõtuajad lepitakse kokku jooksvalt. Teenuseid saab kasutada 6 kuu jooksul alates esimesest visiidist.

Kui kalendris ei leidu Sinu jaoks sobilikku aega, võta ühendust tere @ heaolukliinik . ee ja püüame leida lahenduse.

 

::

.

.

Vaagna ja vaagnaga seotud lihaste tasakaalustamine

On omamoodi üllatav, kui palju tegureid võivad põhjustada valu ja pingetunnet vaagna piirkonnas. Näiteks nagu vaagna asend ja vaagnaga seotud lihaste, sh vaagnapõhjalihaste, reielihaste ja kerelihaste toonus, kuid ka vaagnas paiknevate organite (emakas, munasarjad, põis, soolestik, jm) asend ja tasakaal. Hea uudis on see, et nii vaagna asendit kui vaagnaga seotud lihaste ja organite sidemete tasakaalu saab pehmekoe manuaalteraapia võtetega mõjutada. Teraapiavõtted on pehmed ja valuvabad.

Mõned seisundid, mille korral põhjus võib peituda vaagna piirkonnas: puusavalu, (ala)seljavalu, pingetunne kõhus/reites/kubemes/seljas/puusades, pinge, nõrkus või tundetus vaagnapõhjalihastes, ebaregulaarne või valulik menstruatsioon, kõhukinnisus, emaka asend.

Kõige lihtsam, mida Sa ise teha saad – jälgi oma istumisasendit, vähenda istumisaega, suurenda igapäevast liikumist. Nii annad Sa oma vaagna piirkonnale ja vaagnas paiknevatele organitele ruumi ja läbi verevarustuse parandamise suurendad nende elujõulisust.

Vastuvõtu pikkus 60-90min.

Vaagnapõhjalihaste teraapiline massaaž

Dr George Thiele kirjeldas juba 1937. aastal massaažimeetodit vaagnapõhjalihaste valulikkuse ja pinge leevendamiseks. Hiljem on leitud, et läbi lihaste lõdvestuse ja nende parema tunnetuse aitab teraapiameetod tõsta lihaste tundlikkust ja seksuaalset teadlikkust, leevendab kroonilist vaagnavalu, põiepõletikku, sabakondivalu, raseduseaegset alaseljapinget.

Teraapia pikkus 60-90min.

Veel üheks võimaluseks on teraapiline yonimassaaž e kehateraapia. Seda teraapiat võiks võrrelda teekonnaga, milleks tuleb valmis olla nii hinge, vaimu kui kehaga, sest protsess toetab naise keha, südame, emotsioonide, hinge tervenemist. Massaaž toob naise peast südamesse, mõtetest tundmisesse, hirmust aktsepteerimisse, ärevusest rahusse. Massaaž lubab naisel tõeliselt lõdvestuda, tunda ja seda väljendada. Ilma ootuste, hinnangute, eesmärkide, nõudmisteta. Massaaž võib aidata seksuaalse traumaga toime tulla ning avastada oma keha naudingulisust, kuid vaagnavalu korral tuleks kindlasti alustada vaagna ja vaagnapõhjalihaste tasakaalustamisest.

Teraapia pikkus 180min.

Harjutused, hingamispraktikad, elustiili korrigeerimine

Lisaks välistele teraapiatele on palju erinevaid harjutusi, hingamispraktikaid ja elustiili korrigeerimise elemente mis vaagnavalu aitavad leevendada.

Esimene ja kõige olulisem neist, mida soovitan Sul ka kohe proovida, on hingamine. See on Sinu esimene ja väga oluline samm vaagnavalu kontrolli alla saamiseks.

Järgmine samm on lõdvestumine. Esialgu võib see tunduda võimatu, kuid tasapisi, samm-haaval, erinevaid tehnikaid kasutades on võimalik jõuda lõdvestuseni ja oma keha täieliku märkamise ja tunnetamiseni.

Olulisel kohal on ka igapäevaste harjumuste, mis vaagnavalu põhjustavad või selle leevenemist takistavad, märkamine, jälgimine ja korrigeerimine. Üks lihtsamaid võimalusi siinkohal on kasutada väikest pinki tualetis käies. Kui põlved on puusaliigestest kõrgemal, lõdvestuvad vaagnapõhjalihased ja soolestik automaatselt ning see annab hea võimaluse õppida lõdvestust oma kehas märkama.

Vastuvõtu pikkus 60-90min.