Skip to main content

Mis on vererohke menstruatsioon?
Tugeva verejooksuga menstruatsiooni puhul kaotab naine rohkem kui 80 ml verd või kestab veritsemine kauem kui seitse päeva. 80 ml võrdub 16 täis normaalsuurusega tampooni või kaheksa täis supersuuruses tampooniga kogu menstruatsiooni vältel.

Head indikaatorid vererohkest menstruatsioonist on:

  • kui pead menstruaalhügieenivahendeid vahetama iga tunni-kahe tagant
  • veritsed suuremaid vereklompe kui 2,5 cm
  • veritsed pidevalt läbi riiete või voodilinadele
  • menstruaalhügieenivahenditest hoolimata
  • pead kasutama mitut menstruaalhügieeni vahendit korraga (näiteks menstruaalanum ja hügieeniside või tugeva imavusega lekkekindlad aluspüksid)

Mis põhjustab rohket veritsust menstruatsiooni ajal?

Tugev verejooks menstruatsiooni ajal ja suured klombid võivad olla põhjustatud mitmete tegurite poolt nagu vaskspiraal, anovulatoorsed tsüklid, endometrioos, premenopaus, kilpnäärmehaigus või vere hüübimishäired. Tugeva verejooksuga menstruatsioon on tavaliselt tingitud hormonaalsest tasakaalutusest, mille põhjuseks on: 1. madal progesteroonitase, 2. östrogeeni liig.

Tükiline voolus

Kui menstruatsioon on tugeva verejooksuga, siis ei ole Sinu keha loomulikel antikoagulantidel aega verd piisavalt töödelda. Seetõttu võid näha eraldumas vereklompe. Üksikud või harva esinevad klombid on normaalsed, kuid kui näed regulaarselt klompe, mis on suuremad kui 2,5 cm, siis võta palun ühendust oma günekoloogiga.

Östrogeeni liig

Kuidas teada, kas Sinu kehas on liiga palju östrogeeni? Sümptomite hulka kuuluvad tugeva verejooksuga päevad, rindade valulikkus, lühike menstruaaltsükkel, premenstruaalne sündroom (PMS) ning müoomid. 

Võid paluda arstil mõõta östradiooli taset Sinu veres. Soovitan seda testi teha luteaalfaasi keskel. Selliselt saad samal ajal hinnata ka progesterooni taset. Sinu vere östradioolitase ei tohiks kunagi ületada 270 pg/ml või 1000 pmol/L. Kui ületab, siis on tegemist östrogeeni liiaga. Testi tulemuse hindamisel tuleb teada, et östradiool kõigub tugevalt kogu tsükli vältel ning isegi päeva lõikes. Kõige madalamal tasemel on see Sinu tsükli kolmandal päeval. Kõige kõrgemal umbes neli päeva enne ovulatsiooni (tavapärase tsükli korral 10. päeval) ning siis jälle luteaalfaasi keskel (tavapärase tsükli korral 21. päeval).

Östrogeeni liig võib olla põhjustatud

  1. Sinu munasarjade kõrgest tootlikkusest või
  2. östrogeeni häirunud metabolismist. 

Teismeiga ja vererohke menstruatsioon

Teismeeas on Sinu vererohked menstruatsioonid ilmselt ajutine nähtus. Sul ei ole vaja sellepärast hakata hormoonpille võtma. Selle asemel võid kasutada looduslikke ravimeetodeid nagu rauapreparaadid ja kurkum ning loobuda lehmapiimatoodetest. Loodusravi hakkab mõjuma ühe kuni kahe kuuga. Seni võid sümptomeid leevendada ibuprofeeniga.

Tavapärane ravi vererohke menstruatsiooni korral

Ibuprofeen 

Tavapäraseks lahenduseks on põletikuvastane ibuprofeen, mis vähendab veritsust kuni poole võrra. See vähendab prostaglandiinide taset, mis põhjustabki rohket verejooksu. Võta ibuprofeeni menstruatsiooni esimestel päevadel 200 mg iga kuue tunni tagant. Ibuprofeen on lihtne ja praktiline lahendus vererohke menstruatsiooni puhul. See on küll farmaatsiatööstuse ravim, kuid võtad seda ju vaid mõne päeva kuus. Minu hinnangul on see parem valik kui hormonaalne rasestumisvastane vahend. 

Hormonaalne rasestumisvastane vahend 

Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid on kõige sagedamini kasutatav lahendus vererohke menstruatsiooni korral, kuid see ei ole see parim lahendus. Loe lähemalt hormoonpillide mõjust tsüklile.

Mirena® emakasisene vahend 

Mirena® on parem valik kui teised hormonaalsed rasestumisvastased vahendid. See annab väiksema annuse progestiini kui hormoonpillid ega pärsi täielikult ovulatsiooni. Mirena® vähendab menstruaalvere kogust 90% ning pakub seega vererohkele menstruatsioonile suurepärast leevendust. Kuid kahjuks tuleb vahendit eemaldades tagasi ka vererohke menstruatsioon. Loodan muidugi, et looduslikud lahendused töötavad Sinu jaoks, seega ei ole Sul hormoonspiraali vaja. Kui muud lahendust pole ning pead valima pillide või Mirena® vahel, soovitan Mirenat®.

Looduslikud leevendused vererohkele menstruatsioonile

Loodusravi töötab vererohket menstruatsiooni ennetavalt, kuid ei saa vererohket menstruatsiooni peatada.

Väldi lehmapiimatooteid

Oma kliinilise kogemuse põhjal võin öelda, et piimatooted muudavad menstruatsioonid vererohkemaks. See klapib viimaste uuringutega, mis leiavad, et piimatooted võivad muuta hormoonitaset ning pärssida ovulatsiooni. Piimatoodete vältimine on ohutu lahendus, mida võid paar kuud proovida.

Pea meeles, et võid endiselt tarbida kitse- ja lambapiimatooteid. Piimatoodete vältimine toimib eriti hästi teismeea vererohke menstruatsiooni leevendamisel.

Hoia insuliinitase madal

Insuliin on kasvuhormoon, mis muudab emaka limaskesta paksemaks. Liigne insuliin võib ovulatsiooni pärssida ning põhjustada progesterooni vähesust. Oled suuremas vererohke menstruatsiooni esinemise riskigrupis, kui Sul esineb insuliiniresistentsus ning polütsüstiliste munasarjade sündroomi insuliiniresistentne variant. Ravivõimaluste kohta loe lähemalt L. Brideni “Paremate päevade käsiraamatu” 7. ja 11. peatükist.

Treening

Treening parandab insuliinitundlikkust, vähendab põletikku ning higistamine soodustab östrogeeni ohutut metabolismi.

Hoia soolestikubakterid tasakaalus

Korras soolestik aitab östrogeeni turvaliselt Sinu kehast välja viia. Ebaterve mikrobioom seevastu kahjustab östrogeeni metabolismi ning põhjustab östrogeeni tagasiimendumise organismi. Üks parimaid viise tervisliku mikrobioomi hoidmiseks on vältida selliseid ravimeid nagu antibiootikumid, mis kahjustavad soolestiku bakteriaalset tasakaalu.

Tarbi fütoöstrogeene

Fütoöstrogeene leidub pähklites, juurviljades ning linaseemnetes. Need vähendavad östrogeenitundlikkust, blokeerides östrogeeniretseptorid ning soodustades östrogeeni metabolismi.

Toidulisandid ja loodusravi vererohke menstruatsiooni ennetamiseks

Raud on vererohke menstruatsiooni korral oluline mineraalaine.

Kuidas see toimib: leevendab rauavaegust, mida Sinu vererohked päevad põhjustavad, kuid see võib ka menstruatsioone kergemaks muuta.

Rauavaegus on nii vererohke menstruatsiooni põhjus kui tagajärg.

Soovitused: palu oma arstil tellida seerumi ferritiini analüüs. Kui Sul on rauavaegus, siis võta 15–50 mg leebet ja hästiimenduvat rauapreparaati, mille nimi on bisglütsinaat. Toidust saab rauda loomsetest toiduainetest, kaasa arvatud punane liha ja munad.

Ei saa ikka oma rauataset korda? Võib-olla tarbid liiga palju piimatooteid? Piimatooted takistavad raua imendumist.

Kurkum on kollane vürts, mida kasutatakse palju India karrides. See sisaldab aktiivset ainet kurkumiini. Nii kurkum kui kurkumiin on saadaval kontsentreeritud kapslitena.

Kuidas see toimib: vähendab põletikku ja prostaglandiinide taset ning vähendab menstruaalvere hulka, nagu ibuprofeengi.

Ka kurkum vähendab östrogeenitaset, blokeerides ensüümi nimega aromataas.

Soovitused: erinevalt ibuprofeenist, mida võtad ainult oma menstruatsiooni ajal, võta kurkumit tsükli igal päeval ning suurenda annust veelgi menstruatsiooni ajal. See võib leevendada ka päevadeaegset valu.

Võta kurkumiini parima imenduvuse saavutamiseks pärast sööki. Täpne kogus sõltub toidulisandi koostisest, seega vaata pakendi märgistust. Kurkum on enamasti ohutu ning mittetoksiline isegi suurtes annustes. See on suurepärane ravivõimalus teismelistele. Ettevaatlik tuleb olla ainult vere hüübimist takistavate ravimitega.

Teiste vererohke menstruatsiooni puhul soovitatavate toidulisandite hulka kuuluvad kaltsium d-glükaraat ning mikroniseeritud progesteroon.

Menstruaalanum – abiline vererohketel päevadel

Korduvkasutatav menstruaalanum on väike topsike, mille sisestad oma tuppe. See on pehmest silikoonist või naturaalsest kummist, seega saab selle enne sisestamist kokku voltida. Peale sisestamist see avaneb ning tekitab vaakumi, olles tihedalt Sinu tupeseina vastas ja kogudes menstruaalvedelikku. Võid anuma paika jätta kuni 12 tunniks. Eemaldamiseks näpista õrnalt anuma põhja, et vaakum eemaldada ning tühjenda see tualetipotti. Pese anumat hoolikalt kuuma vee ja intiimpesugeeliga ning aseta tagasi paika. Menstruaalanum on korduvkasutatav, seega aitab see Sul raha säästa ning on keskkonnasõbralik. See on hea valik ka vererohke menstruatsiooni korral, kuna ei leki ning mahutab rohkem kui tampoon. Keskmine menstruaalanum mahutab umbes 30 ml, mis on võrdne kolme suure imavusega tampooniga. Lisaks on see tervislikum, kuna ei kuivata tupe limaskesta. 

Pakume Viljakusmonitor.ee e-poes AllMatters, varasemalt Organicup menstruaalanumat kolmes suuruses. AllMattersi menstruaalanum on mugav, ei kuivata tuppe ega muuda pH taset, seda võib kanda kuni 12 tundi järjest ilma muretsemata toksilise šoki sündroomi tekke pärst. Valmistatud meditsiinilisest silikoonist, on menstruaalanum antibakteriaalne ning seda on väga lihtne puhastada. Ei ole kindel, millist suurust valida?
Loe lähemalt menstruaalanuma keskkondlikust mõjust

Lisaks menstruaalanumale on vererohketel päevadel suureks abiliseks ka lekkekindlad aluspüksid. Kui ka muud vahendid sind alt veavad, siis ulatab lekkekindel aluspesu abikäe. Meie e-poes on suur valik erinevaid brände erinevate imavustasemetega. Lekkekindlat aluspesu soovitame varuda vähemalt kolm paari mugavaks vahetamiseks menstruatsiooni ajal. Ei ole kindel kuidas oma lemmikuid valida? Loe lähemalt erinevate brändide kohta.

Samuti oleme kirjutanud ühe teise blogipostituse antud teemal, mis Sind võib huvitada Looduslik imeravim vererohkete päevade vastu

Kokkuvõtvad soovitused vererohke menstruatsiooni korral

• Välista meditsiiniline põhjus, näiteks kilpnäärmehaigus.
• Kaalu ibuprofeeni manustamist menstruatsiooni raskeimatel päevadel.
• Väldi lehmapiimatooteid.
• Võta toidulisandina rauda ja kurkumit.