Skip to main content

Kuidas ära tunda stressi mõju naisele ning millele tuleks  tähelepanu pöörata?

Stress mõjutab kõiki meie kehas toimuvaid protsesse, kaasates nii meeleolu, unekvaliteeti, vererõhku kui seksiisu. Puutumata ei jää ka menstruaaltsükkel, olles otseses seoses hormoonide tööga.

Emotsionaalne või füüsiline stress, haigus, trauma või mõni kirurgiline protseduur on kõik tavapärased põhjused, miks menstruatsioon võib ühe kuni kahe kuu jooksul ära jääda. See juhtub siis, kui Sinu hüpotaalamus, mis on hormoonide käsujagamiskeskus, teeb otsuse reproduktiivsüsteem ajutiselt alla suruda. Ovulatsioonid saavad pärsitud ning Sinu päevad jäävad ära. See on keha nutikas ettevaatusabinõu, sest stressiperiood ei oleks õige aeg beebi saamiseks, mistõttu käivitub kaitsefunktsioon, peatades päevad kuniks “oht” on möödas ning olukord stabiliseerunud.

.

Stress ja valulikud päevad

Uuringutest on selgunud, et stressi ning düsmenorröa esinemissageduse vahel on märkimisväärne seos.

Tõestati, et stressi all kannatavad naised kogevad valulikke menstruatsioone kaks korda tõenäolisemalt kui need naised, kes stressi all ei kannata. Seda kinnitas ka Doktor  Enrique Schistermani poolt läbi viidud uuring, mille eesmärgiks oli uurida naiste munasarjade funktsioneerimist mensturaaltsükli jooksul. Uuringus osalesid terved, terviseprobleemideta naised vanuses 18-44, kes ei tarvitanud hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid ega võtnud muid hormonaalseid preparaate. Naised jälgisid oma tsüklit ning täitsid iga tsükli järel küsimustiku, analüüsides tsükli vältel kogetud tundeid, emotsioone ning stressitaset. Naised, kelle vastustest selgus, et nad kannatasid stressi all, teatasid ka raskematest psühholoogilistest sümptomitest nagu depressioon, kurbus, viha, ärrituvus ning menstruatsiooniga seotud ärevus. Lisaks teatasid stressi all kannatavad naised ka mõõdukatest kuni tõsistest füüsilistest sümptomitest nagu kõhuvalu, kõhupuhitus, peavalu ning suurenenud söögiisu nii magusate kui ka soolaste toitude järele.

Loe lähemalt looduslikest viisidest, kuidas menstruatsioonivalu vähendada.

PMS koos depressiooni ja ärevusega

Meeleolumuutused on PMS-i puhul tavapärased. Tõsisematel juhtudel võivad need liigituda aga ka premenstruaalse düsfooria häire ehk PMDD alla, mis puudutab umbes ühte kahekümnest naisest. PMDD tavapäraseks raviks on antitepressandid. Premensturaalsete meeleolumuutuste vastu on aga väga tõhusad ka erinevad toidulisandid, eriti olulisel kohal on magneesium, vitamiin B6 ning mungapipra preparaat.

Lisaks eelmainitule on PMS-i puhul abi ka naistepunast, mille puhul on tegemist traditsioonilise ravimtaimega, mis on väga tõhus ka depressiooni ning ärevuse korral. Viimastel aastatel on naistepunaga tehtud ka mitmeid premenstruaalsündroomi ravi kliinilisi uuringuid, millest on selgunud, et naistepuna tarvitamine on aidanud emotsionaalsete ning psüühiliste sümptomitega toime tulla ning leevendanud ärevust. Naistepuna võimendab serotoniini, dopamiini ning gamma-aminovõihapet (GABA) ning omab ka põletikuvastast toimet.

Kirjutasime ka lähemalt PMS-ist ja selle leevendajatest siin.

Stressi vähendamiseks:

  • Lase endal lõdvestuda. Võta endale aega tegemaks seda, mida tõeliselt naudid. Olgu selleks sport, sõpradega koosveedetud aeg, kokkamine, mõni hea romaan või joogaharjutused. Meditatsioon, massaaž ning jooga on väga head lõdvestustehnikad. Proovi leida endale meelepärane ning praktiseeri seda nii tihti kui võimalik. Püüa teha iga päev midagi, mida tõeliselt naudid, see aitab hoida sinu stressitaseme kontrolli all.
  • Maga korralikult. Lisaks meelistegevustele on väga olulisel kohal ka kvaliteetne uni. Uni on hormonaalsüsteemile asendamatu tähtusega, stabiliseerides kortisoolitaset, parandades insuliinitundlikust ning reguleerides östrogeeni ning progesterooni Proovi magada igal ööl vähemalt seitse tundi.
  • Söö piisavalt – lisa menüüsse värskeid puu- ja köögivilju ning toitu mitmekesiselt, vältides kiirtoitu, rasvaseid ning suhkrurikkaid tooteid.

Allikad:

  • Brannagan. (2018). “How Does Stress Affect Your Period?” – Womens Health
  • Prior stress could worsen premenstrual symptoms, NIH study finds (https://www.nih.gov/news-events/news-releases/prior-stress-could-worsen-premenstrual-symptoms-nih-study-finds)
  • Lara Briden “Paremate päevade käsiraamat”