Skip to main content

Esimesed kuus nädalat peale sünnitust on tuntud kui postpartum periood. See aeg on intensiivne aeg nõuab hoolitsemist nii sinu kui ka sinu lapse eest.

Selle aja jooksul – mis mõnede teadlaste arvates kestab tegelikult kuni kuus kuud – kogeb sinu keha mitmeid muutusi, alates sünnitusjärgsest füüsilisest paranemisest kuni hormonaalsete meeleolumuutusteni. Sellele lisandub veel täiendav stress, mis on seotud imetamise, unepuuduse ja üldise emadusega kohanemisega (kui see on sinu esimene laps).

Ühesõnaga, seda võib tunduda palju. Pole harva, kui esimesel emaduse aastal tundub, et see kõik on justkui tõusulaine.

Taastumisperiood võib naiselt-naisele varieeruda. Kui sünnitad oma kolmandat last ja sünnituse kestus on lühike, näeb sinu taastumine välja teistsugune kui siis, kui sünnitad mitmeid tunde ja erakorralise keisrilõikega.

Esimesed nädalad pärast sünnitust on ka aeg luua side oma lapsega ja luua oma lapse eest hoolitsemise rutiin. Sinu arst soovib sind kontrollile kustuda 2–6 nädalat pärast sünnitust. See on hea aeg kõigi murede arutamiseks, samuti oleks hea paralleelselt nõu pidada ka mõne funktsionaalse terapeudiga, kelle pakutavad lahendused oleks loomulikku elu austavad.

Sünnitusjärgne hoolitsemine enda eest

Esimestel sünnitusjärgsetel nädalatel on kerge tunda end väsinuna ja ülekoormatuna. Võta rahulikult.

  • Proovi magada, kui sinu laps seda teeb.
  • Palu teisel täiskasvanul olla sinuga paar päeva pärast sünnitust.
  • Lase perel ja sõpradel sulle süüa tuua või majapidamistöid teha.
  • Planeeri lapsehoidu, kui sul on ka teisi lapsi.
  • Planeeri väikeseid väljasõite, et kodust välja saada. Kodust väljasaamine võib sind kurnatusega aidata.
  • Imetamise ajal joo rohkem vedelikku.
  • Küsi nõu spetsialistidelt kuidas oma keha eest taastudes hoolitseda. Ta ütleb, millal on sobilik treenida, seksida, menstruaalanumat kasutada ning kuidas keha paranemise ajal valu ja tursega toime tulla.

Püsi tervislik

Mitmekülgse tervisliku toidu söömine on oluline, et aidata säilitada oma energiat ja kaotada raseduse ajal kogunenud kaalu.

  • Söö erinevaid toite, et saaksid kõik vajalikud toitained kätte. Sinu keha vajab energia saamiseks valke, süsivesikuid ja rasvu.
  • Söö kiudainerikkaid toite. Kaasa einetesse täisteraleiba ja -helbeid, tooreid köögivilju, tooreid ja kuivatatuid puuvilju ning ube.
  • Joo palju vedelikku, eriti vett.
  • Söö kogu päeva jooksul väikseid suupisteid, et energiat säilitada. Ära jäta toidukordi vahele ega ole pikka aega söömata.

Trenn aitab sul end hästi tunda ning kehal taastada raseduseelne vorm. Üldjuhul võid hakata trenni tegema 4–6 nädalat pärast sünnitust, kuid pea nõu oma arstiga enne trenni alustamist, eriti kui sul oli keisrilõige.

Alusta igapäevast treeningut 4–6 nädala pärast, kuid puhka, kui tunned end väsinuna.
Proovi regulaarselt treenida. Mine õue, jaluta või hoia oma lemmiktreeninguga end liikumas. Õpi ka harjutusi kõhu ja vaagnapõhja toniseerimiseks.

Tee Kegeli harjutusi, et taastada oma vaagnapõhjalihaste jõud. Neid harjutusi saab teha ka abivahenditeta, kuid soovitame väga kasutada selleks spetsiaalset treenijat, et veenduda õiges tehnikas ning saada paremat ülevaadet lihaste taastumisest. Elvie treenija on lõbus ja efektiivne abivahend vaagnalihaste tugevdamiseks läbi lõbusate harjutuste. Elvie aitab Sul visualiseerida peidusolevaid lihaseid, mis toetavad kõike kerestabiilsusest uriinipidamiseni, sealhulgas ka sünnitusjärgne taastumine ning seksuaalne heaolu. Elvie treenijat saab hakata kasutama kuus nädalat pärast sünnitamist, kuid iga naine peaks tunnetama oma keha järgi, millal ta on valmis treenijat kasutama.

Saadaval on ka vaagnapõhjalihaste tooner Perfect PFE. Seadmel on 4 kliiniliselt testitud programmi vaagnapõhjalihaste treenimiseks ja lisaks programm kroonilise vaagnavalu leevendamiseks. Seade on kaalult kerge ja ergonoomilise disainiga. Suur LCD ekraan, lihtsasti käsitletav klahvistik ja diskreetne otsik muudavad seadme kasutamise kodukeskkonnas mugavaks.

Taastumine pärast vaginaalset sünnitust

Enamik naisi vajab pärast sünnitust tavapäraste tegevuste juurde naasmiseks mõnda aega. Oluline on keskenduda oma paranemisele ja keha eest hoolitsemisele.

Kasuta verise vooluse jaoks, mis võib kesta nädalaid, tampoonide asemel lekkekindlat aluspesu. Meie e-poes on suur valik erinevate imavuste ja mudelitega, mille seast leiad kindlasti oma lemmiku.

Kui sul on tupe avavuse ümber paistetus või valu, proovi kasutada külma piirkonna ümber – aseta 10–20 minutiks piirkonnale jääd või külmakott. Pane õhuke riie jää ja naha vahele. Samuti võivad aidata päraku piirkonnas valu leevendada teatud taimepreparaadid.

Valuvaigistid võiksid jääda väga ägeda valu jaoks. Tavaliselt “tapame” valu käsimüügist saadavate valuvaigistitega, kuid ometi on nende ravimite tarbimisel omad riskid. Valu vastu on olemas ravimtaimed, erinevatest taimedest ekstraheeritud eeterlikud õlid, samuti leevendavad põletikulist valu üldlevinud toiduained nagu savi ja söögisooda. Kui lisada juurde stressi leevendavad tehnikad nagu hingamisharjutused, jooga ja massaaž, siis on olemas terve rida loomulikke vahendeid sünnitusjärgse valu leevendamiseks.

Valu elektriimpulsid liiguvad läbi närvisüsteemi ja aju neurotransmitteri nimeliste kemikaalide läbi. Neid tootab keha ja nad on ajusse liikuva informatsiooni edasikandjad. Neurotransmittereid on erinevaid: mõned stimuleerivad valu edasikandumist ning teised (näiteks endorfiinid) aeglustavad ja vaigistavad seda. Kõik, mis põhjustab pigem viimase tootmist, aitab valu leevendada.

Valu vastu aitab tarbitava toidu happelisuse reguleerimine. Mitmed toidud, näiteks liha, rafineeritud teraviljad ja suhkur põhjustavad peale seedimist happeliste ainete teket. Aluselisteks aineteks seedivad köögiviljad ja paljud puuviljad.

  • Puhasta end tualettpaberiga pühkimise asemel õrnalt sooja vett pudelist pigistades või kasuta pideed.
  • Leevenda kõhukinnisust, juues palju vedelikku ja süües kiudainerikkaid toite. Küsi oma arstilt või apteekrilt käsimüügis olevate väljaheidete pehmendajate kohta.

Taastumine pärast keisrilõiget

Pärast keisrilõiget peaksid sisselõike paranemise ajal kõike rahulikult võtma.

  • Väldi 6 nädala jooksul (või seni, kuni arst ütleb, et võid nende tegevustega jätkata) raskeid tegevusi nagu jalgrattasõit, sörkimine, raskuste tõstmine ja aeroobsed treeningud.
  • Kuni sinu arst pole öelnud, et võid, ära tõsta midagi oma lapsest raskemat.
  • Sul võib esineda tupeverejooks. Kanna hügieenisidemeid või keskkonnasäästlikumat lekkekindlat aluspesu.
  • Kui köhid või hingad sügavalt sisse, hoia sisselõike kohal patja. See toetab kõhtu ja vähendab valu.
  • Võid duši all käia nagu tavaliselt. Kui oled lõpetanud, patsuta sisselõige kuivaks.

Seks ja rasestumisvastased meetmed peale sünnitust

Kui see on sinu ja su partneri esimene laps, võib teie fookus olla paarisuhtest nihkunud lapsevanemaks olemisele. See on tavaline ja omamoodi imeline muutus, kuid kohanemine võib võtta veidi aega. Sinul ja sinu partneril ei pruugi olla mõnda aega üksteise jaoks nii palju aega ega energiat, kui oli enne lapse saamist. Kuid te õpite üksteist tundma ka vanematena uutest nurkadest.

Sinu keha vajab pärast sünnitust paranemiseks aega. See võib kesta umbes 4–6 nädalat, kuid see on iga naise puhul erinev. Väldi seksuaalvahekorda ja millegi tuppe panemist, kuni verejooks on peatunud. Pea arstiga enne seksuaaleluga uuesti alustamist nõu.

Sinu menstruaaltsükkel ja võime uuesti rasestuda taastub keha omas tempos. Pea meeles, et võid ovuleerida ja rasestuda kuu jooksul enne esimest menstruatsiooni ehk juba 3 nädalat pärast sünnitust. Kui sa ei soovi kohe rasestuda, kasuta kondoomi vaginaalse vahekorra ajal.

Kui sa ei imeta, võivad sinu menstruatsioonid alata kuu või kahe jooksul pärast sünnitust.
Kui toidad last rinnaga, siis tõenäoliselt ei taastu sinu menstruatsioon kauemaks. Ainult rinnaga last toitvate naiste keskmine aeg päevade taastumiseks on 8 kuud, kuid rinnaga toitmine ei ole usaldusväärne rasestumisvastane meetod.

Kui sul on tsükkel juba taastunud, saad hakata kasutama viljakusmonitori Daysy. Daysy on nutikas viljakuse jälgimise seade, mis võimaldab Sul oma tsüklit tundma õppida. Tänu Daysy-le tead täpselt, millal viljastumine on võimalik ja millal mitte. Perioodi väljaselgitamine, millal naine ei ole viljastumisvõimeline ei ole lihtne ülesanne. Et täpne olla, vajad usaldusväärseid andmeid. Daysy teeb väljaselgitamise lihtsaks mõõtes Sinu ärkamistemperatuuri, jälgides neid temperatuure ning kalkuleerides millal on viljastumine võimalik ja millal mitte. Daysy näitab viljastumisvõimelist ja viljastumiseni mitte viivat faasi usaldusväärselt ja täpselt.

Sünnitusjärgsed emotsioonid ja depressioon

Esimesed paar nädalat pärast lapse sündi võib olla väga põnev aeg, aga ka väga väsitav. Võid vaadata oma imelist väikest last ja tunda end õnnelikuna. Kuid samal ajal võid tunda end unepuudusest ja uutest kohustustest kurnatuna.

Kui sul on pärast sünnitust beebibluus, pole sa üksi. Umbes pooltel naistel on pärast lapse sündi mõni päev kerge depressioon. See võib olla häiriv, kuid unetus, ärrituvus, pisarad, ülekoormatud tunne ja meeleolu kõikumine on kõik normaalne. Beebibluus saavutab haripunkti tavaliselt umbes neljandal päeval pärast lapse sündi. Meeleolu kipub paranema vähem kui 2 nädalaga, kui hormonaalsed muutused on taandunud. Kuid beebibluusi hoogusid võib esineda kogu lapse esimese eluaasta jooksul.

Kui sinu depressioon on kestnud rohkem kui 2 nädalat, siis ei taastu sinu keha sünnitusest ootuspäraselt. Sümptomite alla kuuluvad vihatunne, ärrituvus, ärevus, paanikahood, otsustusraskus, ekstreemne energiapuudus, rasked tujumuutused, raskus lapsega sideme arendamisel. Ilma ravita võib see kesta kaua ja raskendada noore ema funktsioneerimist, samuti võib see mõjutada sinu lapse arengut.

Depressioon on seisund, mis vajab ravi. See ei ole nõrkuse märk. Ole aus endaga ja nendega, kes sinust hoolivad. Räägi neile oma võitlusest. Sina, sinu arst, integratiinve terapeut ning sinu sõbrad ja pere saate teha koostööd, et ravida sünnitusjärgse depressiooni sümptomeid. Lase ka kontrollida ka oma kilpnäärme funktsiooni, kuna ka kilpnäärme probleemid võivad põhjustada neid sümptomeid.

Loe lähemalt sünnitusjärgse kurvameelsuse ja depressiooni kohta ämmaemand Maret Voitese poolt koostatud artiklist.

Kodune ravi sünnitusjärgse depressiooni vastu

Toitumine
  • Toitu tasakaalustatult ning väldi suhkrut, alkoholi ja kofeiini. Kui sa ei tunne nälga, siis söö päeva jooksul kasvõi väikeseid tervislikke snäkke.
  • Erinevad toidulisandid võivad olla samuti väga kasulikud energia hoidmiseks, näiteks omega-3 rasvhapped, magneesium ning C, D ja B2 vitamiinid.
  • Mõned probiootikumid, nagu lactobacillus and bifidobacterium on näidanud samuti positiivset efekti depressiooni ja stressi ravil. Mõlemaid leidub naturaalses ja ökoloogiliselt puhtas Bio-Acidophilus probiootikumis.
  • Lisaks võib märgatavalt aidata naistepuna ekstrakti manustamine, kuid see võib vähendada ravimite mõju, seega tuleks selle tarbimine enne arstiga läbi arutada.
  • Lisa oma toitudesse kurkumi ning safrani. Mõlemad vürtsid on näidanud märkimisväärseid tulemusi depressiooniga võitlusel ning kurkumi on turvaline manustada ka imetades.

Räägime pikemalt looduslikest depressiooni leevendajatest nagu safran ning naistepuna ja kuidas neid kasutada – loe lähemalt!

Alternatiivne meditsiin
  • Aroomiteraapia äratab meeled ja tõstab tuju. Parimad eeterlikud õlid on lavendel, sandlipuu, jasmiin, bergamott ja roos. Kõige ohutum viis nende õlide kasutamiseks on difuuser.
  • Mõned uuringud on näidanud, et ka nõelravi võib aidata rasedusaegse või -järgse depressiooniga, samuti massaaž.
Üldised näpunäited
  • Planeeri sõprade ja perega väljasõite ja külastusi. Palu neil sulle sageli helistada. Isolatsioon võib depressiooni hullemaks muuta, eriti kui see lisandub vastsündinu eest hoolitsemise stressile.
  • Saa nii palju päikesevalgust kui võimalik – hoia oma kardinad lahti ja käi väljas nii palju kui võimalik. Eesti vähese päikesevalguse vastu aitavad ka päevavalguslambid, mis võivad depressiooni vastu aidata pareminigi, kui antidepressandid.
  • Liigu iga päev, kui oled juba rohkem taastunud, näiteks jaluta väljas jalutuskäruga, rahustavalt mõjub ka jooga. Trenn aitab meeleolu parandada.
  • Küsi abi toidu valmistamisel ja muude igapäevaste toimingute tegemisel. Perekond ja sõbrad aitavad sageli värsket ema hea meelega.
  • Ära pinguta üle. Puhka ja maga nii palju kui võimalik. Väsimus võib suurendada depressiooni.
  • Liitu võimalusel uute beebidega emade tugirühmaga. Väikelaste massaaž on veel üks suurepärane viis kodust välja saada ja veeta aega koos teiste inimestega, kelle igapäevaelu on sinule sarnane. Samuti saad teada uusi viise oma lapsega sideme loomiseks.
  • Kuula päeval rõõmsat muusikat ja öösel rahustavat muusikat.
  • Ära oota, et oleksid perfektne. Sea realistlikuid eesmärke, vahel võivad mustad nõud ja põrandal vedelevad mänguasjad oodata. Emadus võib olla väga raske, seega ära piitsuta end iga väikse vea pärast.