Loodusraviga herpese vastu
Herpese viiruseid on kahte tüüpi – Herpes simplex virus 1 (HSV1) ja Herpes simplex virus 2 (HSV2). Enamiku genitaalherpese juhte on põhjustanud HSV2. HSV1 viirustüüp tekitab tavaliselt kahjustusi huultel (ohatis), suu limaskestadel või silmades, kuid võib oraalseksi kaudu kanduda ka suguelundite piirkonda.
Genitaalherpesele on iseloomulikud nii naistel kui meestel suguelunditele tekkivad punetavad, äärmiselt valulikud väikesed villid, mis mõne päeva pärast lõhkevad ning umbes mõne päeva kuni nädala jooksul ise paranevad. Genitaalherpese esmase haigushoo korral on naistel on tavaliselt villikestest ja haavanditest haaratud nii suured häbememokad, tupp kui ka emakakael. Meestel võivad villid ning haavandid paikneda mitte üksnes suguelundi peal, vaid ka kusitis. Võib kaasneda üldine nõrkus, palavik, lihasvalu ning valulikkus urineerimisel. Haiguse vältimiseks soovitatakse kasutada kondoomi, haiguse avaldumise ajal (villide tekkimisel) loobuda sugulisest vahekorrast ja külmavilli olemasolul huulel vältida suuseksi.1
WHO 2015. aastal avaldatud uuringu kohaselt on kogu maailmas on hinnanguliselt kaks kolmandikku alla 50-aastaste elanikkonnast nakatunud 1. tüüpi herpes simplex viirusega!
Käesolevas artiklis keskendume huule herpese ehk ohatise looduslikele leevendamise võimalustele.
Kehas pesitseva herpese viiruse aktiveerumine võib anda meile punase lipuna märku immuunsuse nõrgenemisest ning kontrolli alt väljunud stressist.
Ligikauda neljandikul juhtudest seostatakse herpese ilmnemist aga hoopis kõrge UV kiirgusega. Nii üllatab herpes kutsumata külalisena sageli just mäesuusatajaid ja soojale maale puhkusereisile saabunuid. Ohatise kordumist võivad esile kutsuda nii palavikuga kulgevad haigused, traumad, kirurgilised protseduurid kui külmetamine. Herpese vallandumise võib esile kutsuda ka hambaarsti juures tehtav tuimestav süst.
Herpese villikeste ilmumisel tuleks vältida suudlemist, sest viirus võib kergelt edasikanduda ka pahaaimamatule partnerile.
Ravimitega võib herpese küll taas kontrolli alla saada, kuid pühendunud loodusravi eelistajatel tasuks kindlasti proovida ka alternatiivseid võimalusi.
Järgnevalt on välja toodud mõned looduslikumat tüüpi soovitused pidevalt ilmuva huuleherpese taltsutamiseks:
- Kvaliteetne C-vitamiini lisand koos flavonoididega lühendab villide eluiga ja tekkimise aega
- Immuunsusmineraal tsink aitab herpest maha suruda.
- Tarvita asendamatu aminohappe lüsiini rikkaid toite: kalkunit, kana, probiootilisi jogurteid, mune, juustu. Lüsiin hoolitseb antikehade ja ensüümide tootmise ning herpeseviirusega võitlemise eest. Imeliselt toimib ka L-lüsiini kreem, kuid Eestis apteegid seda kahjuks ei paku.
- Vitamiini B12 madal tase võib tingida herpese väljalöömise. Inglismaal tehtud uuring kinnitas, et viiruse all kannatajatel on reeglina madal B12 tase, seega oleks mõtekas turgutada end hästiimenduva B-vitamiini kompleksiga
- Aminohape arginiin toidab herpest, kuna aitab viirusel replikeeruda. Väldi viiruseaktiivsusperioodil arginiini rikkaid toite (sojatooted, mereannid, kõrvitsa- ja seesamiseemned, maapähklid, valge jahu, riis, želatiin).
- Kofeiin stimuleerib herpese viiruse väljalöömist. Kui viirus juba veres, hoidu kohviga liialdamast
- Hoidu maiustustest ja suhkrurikastest toitudest, mis immuunsust veelgi rikuvad. Erilise hoolega väldi aspartaami, sukraloosi ja teisi sünteetilisi magusaineid sisaldavaid tooteid (nätse, karastusjooke, mahlu jms.)
- Punases veinis olev resveratrool pärsib viiruse aktiivsust, resveratrooli võiks tarvitada ka lisandi kujul
- Turguta immuunsüsteemi punase päevakübara tinktuuri ja Kanada koldjuure (Hydrastis canadensis) ekstraktiga
- Tarvita immuunsust tõstvaid probiootilisi toite (hapendatud kapsast, kurki, aedvilju) ja kõrge efektiivsusega (vähemalt 1 miljard inimespetsiifilist piimhappebakterit annuse kohta) lisandit.3
2007-2008. aastal läbi viidud uuring andis tõendeid selle kohta, et rasvumine võib mängida rolli vastuvõtlikkuses HSV1 nakkusele. Selle uuringu tulemused näitasid, et HSV1 nakkuse ennetavate meetmete kavandamisel tuleks arvesse võtta kehakaalu. Need tulemused võivad selgitada ka seda, miks mõned inimesed omandavad HSV1 nakkusi kergemini kui teised. Lisaks võivad need leiud õigustada suuremat rõhku HSV1 leviku ja teiste patogeenide kontrollile ja ennetamisele ülekaaluliste ja rasvunud inimeste seas.4
Villide määrimiseks sobib:
- mesi, mis ravib herpest paremini kui ravimid. 2004. a avaldatud uurimuses selgus, et paikselt pealekantuna toimis mesi efektiivsemalt kui herpese ravim Zovirax (toimeaine atsikloviir), seda nii labiaalse (suu-huule) kui genitaalherpese haiguskollete puhul. Villidele kantuna ei tekitanud mesi mingeid kõrvalnähte, samal ajal kui ravim tekitas osadel katsealustel sügelust.
- kampripiiritus, millega võid ville määrida mitu korda päevas
- greipfruudi seemne ekstrakt, mida võib segada aaloe mahla või oliivõliga. Pane villile ja hoolitse selle eest, et ümbritsevat nahka mitte söövitada
- teepuuõli, aga hoidu õli alla neelamast – seespidiselt tarvitatuna on teepuuõli toksiline
- vesinikülihapendi lahus, mida võib vatitikuga mitu korda päevas villidele kanda
- õunaäädikas, mida tuleks korduvalt villidele tupsutada. Ettevaatust! Kutsub esile kõrvetustunnet!
- küüslauguõli, mida võib teha ka ise (küüslauku nt. oliivõli sisse purustades)
- melissiõli 3
Looduliku Oh, See…! jojooba- ja kookosõliga rikastatud ohatiseseerumi leiad ka meie e-poest, tutvu lähemalt SIIN!
Allikad:
- https://minu.synlab.ee/toode/herpesviirus-naistele-meestele
- https://toitumistarkus.ee/appi-huuleherpes-mis-aitaks/
- https://www.who.int/news/item/28-10-2015-globally-an-estimated-two-thirds-of-the-population-under-50-are-infected-with-herpes-simplex-virus-type-1
- https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0019092