Skip to main content

Südamekuju nagu seda täna tunneme ei meenuta mingilgi määral inimese südant ning ta ei tähendanud armastust enne 13. sajandit. Tänapäeval nii laialt kasutatava sümboli tekketeooriaid on mitmeid.

Ühe teooria järgi tuleneb kujutis siiski anatoomilisest südamest kuid hoopis lahtilõigatud linnu või roomaja omast, kuna enne 14. sajandit põhines anatoomia just loomade tundmaõppimisel. Teised teooriad väidavad, et südamekuju meenutab naise vaagnat või tuharaid.  Kõige laialt levinuma tõestuse järgi aga tuleneb südamekuju hoopis iidsest taimest – vaigulillest (silphium). Vaigulille kasvatasid vanad kreeklased Põhja-Aafrikas Cyrene-s. Taim eritas oma varrest ja juurtest nektarit, mida kasutati ravimi ning rasestumisvastase ja aborteeriva vahendina.

Kuigi on teada, et katoliku kiriku õpetuste järgi on rasestumisvastased vahendid keelatud, siis iidsetel aegadel kasutati neid Roomas laialt. Roomlasi peetakse isegi süüdlasteks vaigulille välja suretamisel kuna nõudlus taime vastu oli sedavõrd suur. Teda kultiveeriti üle ning müüdi täielikult välja esimeseks sajandiks eKr.

Vaigulillest erituvat vaiku kasutati lisaks veel maitseainena ning ravimina peale määrimiseks mitmete tervisehäirete korral. Kahjuks pole taime päritolu ega kuuluvuse kohta palju teada, spekuleeritakse vaid, et ilmselt kuulus ta sellerite perekonda.

Vaigulill sai Cyrene majanduse jaoks nii tähtsaks, et teda kujutati ka kohalikul mündil. Hõbemündid 6.st sajandist eKr kandsid endal vaigulille vart. Vaigulille seemne kaunad ongi täpselt selle sümboli kujuga, mida tänapäeval kasutame väljendamaks romantilist armastust.

Taime kandsid Vahemere ravitsejad ja müstikud oma arstikohvrites kaasas vähemalt 700. aasta vältel. Esimene mainimine pärineb 7. ndast sajandist eKr Egiptuses, kus on teada, et seda kasutati ravimiretseptides rasestumisvastase ja aborti esile kutsuva vahendina, samuti köha ja kurguvalu korral. Vaigulillega raviti ka leeprat ning eemaldati soolatüükaid. Iidse ravitseja Soranuse õpetuse järgi pidi võtma hernetera suuruse doosi vaigulille korra kuus, et vältida rasestumist ning hävitada loode, kui ta juba olemas oli.

Allikad: Ancient OriginsAtlasobscuraTime.com