Dr Lara Brinden selgitab, kuidas ebaregulaarset tsüklit loodusravimitega reguleerida
Dr. Lara Brinden on loodusravi arst. Hetkel töötab ta Sensible-Alternative Hormone Clinic`is Austraalias. Lara on ka praktilise raamatu „Period Repair Manual“ autor, mis on ilmunud ka eesti keeles ning on täis praktilisi teadmisi kõigile inimestele, kellel esineb menstruatsioon. Raamat on kättesaadav ka meie e-poes. Daysy jaoks on Lara „menstruatisooni mehaanik“, kes vastab kõigile küsimustele, mis menstruaaltsükli reguleerimisega tekkida võivad. Tema kohta saab rohkem uurida: larabriden.com. Käesolevas artiklis räägib Lara Brinden, kuidas reguleerida oma tsüklit looduslike vahenditega antibeebipillide asemel.
Lugupeetud menstruatsiooni mehaanik Lara Brinden:
Erin: Kardan, et ma ei saa Daysy-t usaldusväärselt kasutada, kuna mõnikord jäävad mul päevad 1-2 kuud vahele. Mul võib juhtuda, et enamuse ajast toimub menstruatsioon normaalselt, aga mõnikord jääb see täiesti põhjendamatult vahele. Olen 21-aastane, normaalkaalus ja mul ei ole kunagi esinenud toitumishäireid. Minu hormoonitasemeid on testitud ja need olid korras. Kuidas ma saaksin oma tsüklit reguleerida?
Kallis Erin,
Kõigepealt head uudised: Daysy ei anna sellisel juhul kunagi „rohelist päeva“ (viljastumisvõimetu päev, kui soovid rasedust vältida). Miks mitte? Kuna nii pikk tsükkel ei ole ovulatsioonivõimeline, st et ovulatsiooni ei saa toimuda. Pea meeles, et Daysy töötab arvestades temperatuuri kõikumist pärast ovulatsiooni. Kui ovulatsiooni ei toimu, siis ei anna aparaat ka „rohelisi päevi“.
Märkus: Terve naise tsükkel on 21-35 päeva pikk. Teismelistel on tihti pikemad tsüklid, kuna nende ovulatsioonid alles kujunevad välja.
Reguleerimaks oma tsüklit vähemalt 35. päevale, peaksid julgustama oma keha tihedamateks ovulatsioonideks. Alustada tuleks sellest, et mõista, miks sul ovulatsioonid üldse ei toimu.
Väidad, et sinu hormoone testiti mõned aastad tagasi aga sa ei ole ju kindel, kas testiti kõiki hormoone ja nende tase võib olla muutunud. Teismelistel, kellel on ebaregulaarne tsükkel, võib lõpuks areneda polütsüstiliste munasarjade sündroom ehk PCO. Julgustan sind kindlasti uuesti arsti juurde minema, eriti kui sul on teisi PCO sümptomeid nagu akne või karvakasv näos.
Kui oled oma arsti juures, küsi temalt: „Miks mul ei ole ovulatsiooni? Kas arvate, et mul võib olla polütsüstiliste munasarjade sündroom, tsöliaakia või kilpnäärme probleem?“
Samuti võiksid oma arstile mainida, kui oled taimetoitlane, kuna taimetoitlastel on tihti tsingivaegus ning see võib põhjustada ebaregulaarseid tsükleid. Selle kõige hindamiseks tuleb sinu arstil tellida vereproovid.
Märkus: Palun ära lase oma arstil kirjutada antibeebipille oma tsükli „reguleerimiseks“, kuna pillidest tulenevad veritsemised ei ole tõelised menstruatsioonid.
Analüüside järel peaks sinu arst olema võimeline sulle diagnoosi panema. Siis saad hakata otsima õiget ravi. Kui sul on näiteks tsingipuudus, siis piisab ehk tsinki sisaldava toidulisandi võtmisest. Kui sul diagnoositakse PCO, siis võiksid uurida looduslike ravivõimaluste kohta nagu inositol ehk B8 toidulisandi tarvitamine või taimeravi näiteks pojengitinktuuri või lagritsaekstrakti põhjal.
Kui sinu vereanalüüsid on korras, siis võib sinu menstruaaltsükkel olla ebakorrapärane ka stressi tõttu. Sel juhul võiksid proovida magneesiumi toidulisandit või mungapipart.