Skip to main content

Tupeseene tunnused

Naise tervise raamat mainib pärmiseene esmasteks tunnusteks: paks kohupiimataoline voolus, mis tekib suhteliselt ootamatult, tugev sügelus ja ebameeldiv tunne.

Limaskestale tekkinud põletik võib kulgeda ka välistele genitaalidele ning põhjustada valulikku urineerimist. Kahtlemata pole kliiniline pilt kõikidel ühesugune. Samuti tasub teada, et 10-20 protsendil naistest on pärmseen tupes olemas, aga kliiniline pilt ei kujunegi välja.

Põhjused

HON koodi kandev (usaldusväärse terviseinfo märk) Mayo Clinic kohaselt on enamiku vaginaalsete pärmseente infektsioonide eest vastutuavaks Candida albicans.

Vagiina kliima koosneb loomulikult tasakaalustatud segust pärmist (sealhulgas Candida) ja bakteristest. Teatud bakterid (lactobacillus) takistavad pärmseene ülekasvu.

Kuid see tasakaal võib olla häiritud. Candida liigne kasv või seene tungimine sügavamatesse tupe rakukihtidesse põhjustab pärmseene infektsiooni tunnuseid ja sümptomeid.

Pärmseene liigne vohamine võib tuleneda:

  • Antibiootikumide kasutamine, mis põhjustab loodusliku tupefloora tasakaalustamatust
  • Rasedus
  • Kontrollimatu diabeet
  • Kahjustatud immuunsüsteem
  • Suukaudsete rasestumisvastaste vahendite või hormoonravi tarvitamine, mis suurendavad östrogeeni taset

Viimasel ajal ei taha pärmiseeneinfektsioon ravile hästi alluda.

Üheks pöhjuseks arvatakse seda, et tupe normaalne mikrofloora ehk piimhappebakterid, mis peaksid olema ülekaalus, on hävinud. Arvatakse, et 75 protsendil naistest on tupeseen elu jooksul vähemalt ühe korra välja löönud. Sellest hulgast 5-8 protsendil kipub töbi korduma üle kolme korra aastas.

L. Briden leiab oma “Paremate päevade käsiraamatus”, et kui Sinu arst ütleb, et Sul on pärmseene vohamine või bakteriaalne vaginoos siis on aeg mõelda oma vaginaalse mikrobioomi peale. Palju on räägitud soole mikrobioomist, mis on head bakterid Sinu soolestikus. Reaalsuses elavad head bakterid kõikjal, kaasa arvatud Sinu soolestikus, kopsudes, nahas ning loomulikult ka tupes.

Üks vaginaalse bioomi häid omadusi on kaitsta Sind bakterite ning pärmseene vohamise eest. Kui pärmseen või soovimatud bakterid saavutavad ülekaalu siis ongi Sul pärmseene vohamine või bakteriaalne vaginoos. Bakteriaalset vaginoosi saab hästi sõnastada nii: „vagniaalse bioomi ökoloogiline korratus“.

Bakteriaalne vaginoos

Vaginoos on ühe või rohkema normaalse vaginaalse bakteri liigne vohamine.
Säilitamaks tasakaalus vaginaalset mikrobioomi peaksid vältima asju, mis häid baktereid segi paiskavad nagu antibiootikumid, hormonaalsed rasestumisvastased vahendid ning vaginaalsete pesemisvahendite kasutamine.
Hormonaalne kontraseptiiv muudab Sinu seedeelundkonna ning vaginaalsete bakterite tasakaalu ning võib viia seedeprobleemide tekke, pärmseene vohamise ja ebanormaalsute tuvastamiseni emakakaela rakkudes.

Pärmseene vohamine ja bakteriaalne vaginoos

L. Brideni järgi põhjustab pärmseene vohamist kui ka bakteriaalset vaginoosi häiritud vaginaalne mikrobioom. See tähendab, et kokkuvõttes põhjustab neid häiritud soolestiku mikrobioom. Kaks bakterite populatsiooni on omavahel seotud. Autor soovitab mõelda sellest, kui kogu keha ökosüsteemist.

Paremate päevade käsiraamatust leiad viise pärmseene vohamise ja vaginoosi raviks. Autor soovitab teha kõik, et hoida korras soolestiku mikrobioomi ning lisaks annab soovitused vaginaalsele mikrobioomile:

  • Võta probiootikumide tüvesid Lactobacillus rhamnosus, GR-1 ning Lactobacillus reuteri, RC-14 – need on kliiniliselt tõestatud ravima pärmseene vohamist ning bakteriaalset vaginoosi. Probiootiline kombinatsioon töötab kui seda võtta suukaudselt, kuid võid selle lisaks sisestada ka vaginaalselt.
  • Ära kasuta naiste intiimhügieeni tooteid, kuna need hävitavad Sinu vaginaalsed bakterid.
  • Ära kasuta spermitsiidi, kuna ka see hävitab Sinu head vaginaalsed bakterid.
  • Kaalu, kas Sinu üsasisene rasestumisvastane spiraal võib probleemi hullemaks muuta. Vaskspiraali kasutades on bakteriaalse vaginoosi risk kahekordne. Peamine bakteriaalse vaginoosi sümptom on kalalõhnaline tupeeritis.

Kui kasutad ühekordseid menstruaalhügieenivahendeid siis void märgata, et Sinu sümptomid ägenevad just peale menstruatsiooni. Võid proovida korduvkasutatavaid lekkekindlaid aluspükse või menstruaalanumat. Menstruaaalanum on valmistatud meditsiinilisest silikoonist. See ei ima sekreeti, mida imab tampoon ja mis ei ole ilmtingimata menstruatsiooniveri vaid tupe keskkonnale kasulik vedelik.

Riskitegurid (Mayo Clinic kohaselt)

Tegurid, mis suurendavad teie pärmseente infektsiooni tekke riski, on järgmised:

  • Antibiootikumide kasutamine. Antibiootikume võtvatel naistel esineb sageli pärmseente infektsioone. Laia toimespektriga antibiootikumid, mis tapavad mitmesuguseid baktereid, tapavad ka terveid baktereid teie tupes, põhjustades pärmseene liigset kasvu.
  • Suurenenud östrogeeni tase. Pärmseente infektsioonid on sagedasemad naistel, kellel on kõrgem östrogeenitase – näiteks rasedad naised või naised, kes võtavad suurtes annustes östrogeeni sisaldavaid rasestumisvastaseid tablette või östrogeenhormoonravi.
  • Kontrollimatu diabeet. Halvasti kontrollitud veresuhkruga naistel on suurem risk pärmseente infektsioonide tekkeks kui naistel, kellel on hästi kontrollitud veresuhkur.
  • Kahjustatud immuunsüsteem. Naised, kellel on vähenenud immuunsus – näiteks kortikosteroidravi või HIV-nakkuse tõttu – saavad tõenäolisemalt pärmseente infektsioone.

Ärahoidmine

Vaginaalsete pärmseente infektsioonide riski vähendamiseks kandke puuvillase jalgevahega aluspesu, mis ei istu liiga tihedalt.

Samuti võib see aidata vältida:

  • Liibuvad sukkpüksid
  • Douching, mis eemaldab mõned normaalsed bakterid tupest, mis kaitsevad teid nakkuse eest
  • Lõhnavad naiselikud tooted, sealhulgas mullivann, sidemed ja tampoonid
  • Mullivannid ja väga kuumad vannid
  • Antibiootikumide tarbetu kasutamine, näiteks külmetushaiguste või muude viirusnakkuste korral
  • Pikka aega märgades riietes (nt ujumistrikoo ja treeningriietus) viibimine

Allikas:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/yeast-infection/symptoms-causes/syc-20378999

Lara Briden, Paremate päevade käsiraamat, 2017

Kadi Lehtmets, Kodutohtri Naise tervise raamat, 2013

Garcia-Velasco J.A, Manbrito M., Catalan IB, What fertility specialists should know about the vaginal microbiome: a review, Reprod Biomed Online, 2017