Skip to main content

Milliseid õlisid soovitatakse kasutada afrodisiaakumitena ehk millel on suguiha, seksuaalset naudingut või potentsi suurendav toime?

Stress on kirgliku öö vaenlane number üks! Kui oleme füüsiliselt väsinud ja närvid on pingul, siis nõrgestab see kogu organismi ning elutähtsad funktsioonid saavad häiritud. Kõigil eeterlikel õlidel on mingi mõju meie psüühikale. Võti peitub selles, et teaksime, mida meil täpselt parasjagu vaja on – lõdvaks lasta, pingest vabaneda, energiat tõsta või särtsu lisada?

Eeterlikud õlid, mida peetakse rahustavateks:
Ylang-Ylang (Cananga odorata) – magus ja samal ajal mõru, erootiline, tekitab eufooriat, stimuleerib meeli ja aitab lõdvestuda. Seda õli on kasutatud viha, ärevuse ja frigiidsuse leevendamiseks ning parema enesehinnangu ja rahuseisundi tekitamiseks. Ylang-ylang-i soovitatase PMS-i korral, hormoonide reguleerijana ja orgasmivõime tõstjana.
Patšuli (Pogostemon cablin) – magus, meenutab puidu lõhna ja soojendab. Patšuli tõstab tuju ja aitab meelel selgineda ning libiidot tasakaalustada, kuna tasakaalustab hormoone. Veel on see õli seentevastane, antiseptiline ja looduslik antidepressant.
• Roos (Rosa damascena) – peetakse noorendavaks ning füüsilist ja spirituaalset avanemist toetavaks. Roos on romantiline ning aitab leevendada emotsionaalset traumat. Roos aitab tunda õnnetunnet, lahustab viha, armukadeduse ning pinged suhetes. Tugevdab emakat, reguleerib tsüklit ning leevendab menstruatsiooni ajal krambivalu.
• Valge sandlipuu (Santalum album) – väga väärtuslik õli, mida kasutatakse genitaalpiirkonna ja põiepõletike ravis ning hingamisteede probleemide korral, samuti depressiooni ja ärevuse puhul, aitab keskenduda ning äratada seksuaalenergiat.
• Jasmiin (Jasminum grandiflorum) – magus, soojendav, stimuleeriv, külluslik, sensuaalne ja eksootiline. Aitab leevendada stressi ja üle saada emotsionaalsetest ummikutest, hirmust, ärevusest. Jasmiiniõli tekitab kerget eufooriat.

Eeterlikud õlid särtsuks, impotentsuse vastu ja erektsiooniprobleemide korral:
• Ingver (Zingiber officinale) – teravalõhnaline, magus ja soojendav, parandab vereringet ja aitab leevendada depressiooni.
• Kurkumiin (Curcuma longa) – väga võimas õli, mida peetakse vähivastaseks ja millel on tugevad antibakteriaalsed, seente- ja parasiitide- ning viirustevastased toimed. Tuleks ettevaatlik olla, kuna sisaldab ketoone – ei soovitata rasedatele naistele.
• Bergamoti münt (Mentha citrata) – lõdvestab närvisüsteemi, leevendab menopausi sümptomeid, kasutatakse seksuaalse depressiooni ja ebakindluse korral, aitab seksuaalsust paremini tunnetada.
• Kaneel (Cinnamomum verum) – magus, vürtsikas ja soojendav, elavdab meeli, rahustab närve ja parandab vereringet. Kaneel tõstab seksuaaliha, loovust ning aitab ka frigiidsuse korral. Uuringud meestega on näidanud, et kaneel soodustab vere liikumist peenisesse. Tuleks olla ettevaatlik kontakti osas nahaga, kuna võib ärritada, kasutada äärmiselt lahjendatult.

Seksiisu puudumine ja madal libiido

Olles pikemat aega suhtes, võib ühel hetkel tunduda, et partner ei ihalda meid enam, ööd mööduvad seljad vastastikku magades ning tõmme kahaneb. Naistel tekitab seksiisu puudumist tihti hormonaalne rasestumisvastane vahend, mis rikub keha loomuliku hormonaalse tasakaalu. Hoopis vähem räägitakse seksist hoidumisest aga meeste puhul, mis ei tähenda, et probleem ei eksisteeriks paljudel paaridel.

Miks ei taha mees seksida?

Üheks madalat libiidot põhjustavaks teguriks meestel võib olla täiesti banaalne keha kaitsereaktsioon – stress. Pidev pingesolek nõrgestab immuunsüsteemi, häirib seedimist ja seksuaalfunktsiooni, samuti muudab tujukaks, kergesti ärrituvaks või isegi vihaseks, mis tekitab lähisuhetes ahelreaktsiooni ning võib põhjustada tõsisemaid psühholoogilisi vaevusi.
Nagu eelnevalt mainitud, aitavad stressi puhul mitmed eeterlikud õlid. Kõige lihtsam on neid kasutada lõhnalambist õhku pihustatuna. Väga efektiivne on kindlasti ka eeterlikest õlidest valmistatud massažiõli kasutamine. Puudutus ja üksteisele tähelepanu pühendamine ravib nii füüsiliselt kui vaimselt

Paljud mehed tunnevad stressiolukorras, et neil aitab lõdvestuda alkohol. Alkoholi osatähtsusest seksuaalelu probleemide korral ei ole palju räägitud. Kui romantilisel õhtul joodud klaasike veini või konjakit võib armunuid enne voodisse pugemist lõdvestada ning seksituju pigem tõsta, siis on täiesti selge, et diivanil õlut joov ja puuksuv mees on õhtu lõpetamiseks naisele täielik „turn off“, rääkimata švipsis oleku mõjust mehe erektsioonivõimele. Sellise mustri päevast päeva kordumine on enamikule paaridele igasuguse kire surm.

Samamoodi nagu naistel möllavad hormoonid, on ka meeste seksuaalfunktsioon tugevalt hormonaalse süsteemiga seotud. Pikaajaline hormonaalne korratus loob kehas reaktsioonid, mida ei ole kerge kiirelt paika tagasi saada. Üheks soovituseks oleks kindlasti üle vaadata kogu menüü ning lasta toitumisnõustajal teha korrektuurid ja soovitada toidulisandeid, selgitades nende toimimist just hormoonide osas.

Kroonilised haigused nagu ülekaalulisus, südameprobleemid jms võivad samuti seksiiha pidurdada. Kindlasti ei tuleks häbeneda abi otsida ka tava- või alternatiivmeditsiinist, selgitades kroonilise haiguse korral ka seksuaalsusega seondvaid sümptomeid. Eeterlikud õlid võivad kergemate kõrvalekallete ja stressi korral libiidot kenasti boost-ida ning hormoone tasakaalustada.

Lõhn mõjutab otseselt meie meeli

Inimesed, taimed ja ka putukad eritavad feromoone (kreeka keeles tähendab pherin edastama ja hormon erutama). Feromoonid on mikroskoopilised keemilise sõnumi edastajad, mis mõjutavad meie hormoonitasemeid, viljakust, jõulisust ja libiidot. Inimesed, kelles on tunda seksikust, eritavad ilmselt hulgaliselt fermoone, mis mõjutab vastassugupoole aju.

Taim toodab eeterlikku õli kasvamiseks, paljunemiseks, tolmeldajate ligitõmbamiseks, kiskjate eemale peletamiseks ning kaitseks haiguse vastu. Kas pole mitte loogiline, et need väärtuslikud aroomid võiksid olla inimesele kasulikud?

Eeterlikud õlid mõjutavad keha mitmel moel. Lõhn rändab mööda neuroloogilist teed, läbides vereringe ja jõudes ajusse. Limbiline süsteem, mis asub aju tagaosas, on seotud mäluga, emotsioonide ja õppimisega. Kui eeterlikku õli nuusutada, võib sellel olla kehale võimas mõju, kuna see stimuleerib neurotransmitterite tootmist.

Eeterlike õlide kasutamine

Enamlevinud eeterlike õlide kasutamisviisid on inhalatsioon või selle aurutamine ruumi spetsiaalse difuuseri ehk aroomiõli lambiga, tilgutamine vannivette, saunas, lahjendatuna alusõlis (taimne rasvõli nagu mandel, viinamarjaseeme, soja, päevalill, oliiv jne) massaažiks või nahahoolduses.

Eeterikke õlisid on nutikas kasutada ka koristamisel. Kui oled loobunud kemikaale sisaldavatest puhastusvahenditest (mille endokriinsüsteemi häiriv mõju on mitmete uuringute tulemusel juba mõnda aega selge) ning kasutad näiteks põrandapesuks lihtsalt sooja vett, siis võid sinna sisse tilgutada 3-10 tilka eeterlikku õli ning su toad lõhnavad pärast pesemist imehästi! Samamoodi võid mõned tilgad õli lisada oma neutraalsele pesuvahendile pesumasinasse või käsitisi pesemisel. Võid varieerida lõhnu ning valida neid vastavalt tujule 😉.

Doseerimine

Vann: reeglina 6-7 tilka. Õlid, millel on tugev ärritav toime, 1-2 tilka. Massaaž: 1-6 tilka kahe teelusikatäie alusõli (taimne rasvõli) kohta. Saun: ligikaudu 8 tilka leilivette, lavalaudadele või –põrandale. Kogus sõltub sauna suurusest.

Ruumi lõhnastamine: lõhnalamp kuni 8 tilka õli, radiaatorile asetatud vati või riidetükile kuni 6 tilka õli. Kohe, kui ilmnevad mingid ärritusnähud, vähendada kasutatava õli hulka ja tuulutada ruumi.

Ettevaatusabinõud

Kuna tegemist on kõrgekonsentratsiooniliste ainetega, tuleb eeterlikke õlisid alati hoida lastele kättesaamatus kohas kindlalt suletud pudelis. Reeglina ei tohiks määrida lahjendamata õli otse nahale. Kunagi ei tohi eeldada, et eeterliku õli toime on samasugune kui taimel, millest õli on toodetud. Pöörduge enne eeterlike õlide kasutamist toiduainete maitsestamisel asjatundja poole. Kunagi ei tohi ületada eeterlike õlide kasutamisjuhises antud koguselisi piirmäärasid.

Rasedus ja eeterlikud õlid

Esimeste raseduskuude jooksul on soovitav hoiduda eeterlike õlide kasutamisest. Pärast kolmandat või neljandat raseduskuud võib kasutada vannis, massaažiks või ruumi värskendamiseks järgmiseid lahjendatud õlisid: kummel, geraanium, neroli, patšuli, roos, sandlipuu, ylang-ylang, lavendel.

Eeterlike õlide ostmine

Eeterlike õlide puhul tuleks vaadata, et nad oleksid tumedas klaasanumas/pudelis. Hoida tuleks neid kindlasti päikese eest varjus. Eestis müüvad eeterlikke õlisid mitmed veebipoed, ökopoed ning teatud õlisid isegi apteegid. Nahaõlide, kreemide ja kehavõiete isevalmistaja leiab nende lehelt ka mitmeid huvitavaid retsepte.