Loomulikud meetodid teadmaks oma viljastumisvõimelist ja viljastumiseni mitte viivat perioodi tsüklis
Naiste menstruaaltsükkel algab menstruatsiooni algusega (1. päev) ja lõpeb järgmisele menstruatsioonile eelneva päevaga. Kogu tsükkel kestab enamikul naistel keskmiselt 26–29 päeva, kuid lühemad ja pikemad tsüklid on ka normaalsed. Paljud naised ei tea, mis täpselt sel perioodil kehas toimub. Menstruaaltsükli ajal muutub hormoonide hulk organismis, mis võib mõjutada nahka ja meeleolu. Lisaks organismis toimuvatele protsessidele võivad teid ja teie menstruaaltsüklit mõjutada ka välised tegurid. Alljärgnevalt vaatleme erinevaid meetodeid, millega on võimalik oma tsüklit tundma õppida.
Viljakuse jälgimise meetod ehk FTM (Fertility Tracker Method) on viljakusteadlikkusel põhinev meetod, mis on kokku pandud automatiseeritud seadmesse, milles on riistvara (keha baastemperatuuri andur) ja tarkvara (iseõppiv algoritm).
Fertility Tracker Method (või FTM) kuulub teadliku viljakuse meetodite alla. FTM ühendab olemasolevate manuaalsete viljakuse jälgimise meetodite loogika nagu kalendermeetod (Calendar Method), sümptotermaalne meetod (Symptothermal Method) või kalkulotermilise meetodi (the Calculothermal Method) uueks automatiseeritud protsessiks. FTM kasutab iseõppivat algoritmi, et arvutada välja kasutaja viljakad ja viljatud päevad. See protsess väldib kasutaja vea tõttu tekkivaid väärtõlgendusi, mis võivad tekkida käsitsi üles märgitavate viljakuse teadlikkuse meetoditega. (Pallon 2009; Barron 2005)
Daysy kasutab Fertility Tracker meetodit
Esimese viljakusmonitori töötas välja dr Hubertus Rechberg 1986. aastal. Tema ettevõte Valley Electronics jätkab viljakusmonitoride arendamist ja uuendamist kogu maailmas. Ettevõtte on loonud Pearly, Lady-Comp, Baby-Comp ja Daysy.
Fertility Tracker jälgib ja dokumenteerib kasutaja basaaltemperatuuri, et seejärel neid andmeid kasutades iseseisvalt arvutada viljakad ja viljatud päevad. Fertility Tracker salvestab andmed automaatselt ja hindab neid intelligentse iseõppiva algoritmi abil. Lisaks kontrollib algoritm pidevalt oma arvutustulemusi varem kogutud andmetega ja õpib seega usaldusväärselt eristama viljakaid ja viljatuid päevi.
Viljakuse jälgija (riistvara/andur)
Iseõppiv algoritm (tarkvara)
Seda mehhanismi reguleeritakse pärast seadme pidevat kasutamist, mille käigus arvutatakse ovulatsioonieelse faasi viljatud päevad, õppides eelnevalt sisestatud andmetest ja päevasest basaaltemperatuurist.
Ainult temperatuuri meetod (The Temperature-Only Method)
Kaleder meetod (The Calendar Method)
Viljastumisvõimelise perioodi arvutamine kalendrimeetodil põhineb eelmiste tsüklite keskmisel pikkusel. Eeldatakse, et ovulatsioonijärgne faas, tsükli teine pool pärast ovulatsiooni, on alati 14 päeva pikk. Viljakas period algab neli päeva enne ja sulgub kolm päeva pärast ennustatud aega. Seda tüüpi arvutustes ei võeta arvesse jooksva tsükli teavet (st igapäevast BBT mõõtmist). Kuna ovulatsioon ja seega individuaalne viljastumisvõimeline periood võib aasta jooksul kõikuda keskmiselt 5 päeva, ei ole see meetod üldse täpne.
Kalkulotermiline meetod (The Calculothermal Method)
Perifeerne basaaltemperatuur (Peripheral basal body temperature)
Kui soovid oma tsüklit mõjutavate tegurite kohta veel täpsemalt lugeda siis tutvu Daysy tootja kodulehega.